TikTokStar8888
TikTokStar8888 TikTokStar8888
  • 24-11-2019
  • Mathematics
contestada

Mr. Westnoticed grapes were priced at $2.99 per pound, and bananas were priced at $0.99 per pound. How much would 3 pounds of grapes and 2 pounds bananas cost altogether?
A.$3.98
B.$9.96
C.$10.95
D.$2.96

Respuesta :

ElPaisaJuan
ElPaisaJuan ElPaisaJuan
  • 24-11-2019
This is the answer, hope I wasn’t late
Ver imagen ElPaisaJuan
Answer Link

Otras preguntas

what is a group of words called? I need this today or i'm getting aBEATING!
bx=-7    How do I solve?
why did the united states declare war with spain on april 21, 1898?
Einstein used the photoelectric effect to prove that light has what?
Order from greatest to least 5 1/2, 5.05, 5 5/9 37/10, 3 2/5, 3 1/4 5/7, 5/6, 5/12
what process takes place before an article is published in a scientific journal/
what is the exponent on 10 when you write 5.3 in scientific notation
Please help solve this how many 4 person bobsled teams can be chosen from a group of 9 athletes?
Jean-Jacques Rousseau’s main argument was that a government should __________.
Three different whole numbers add up to 31. The first number is multiple of 3 The second number is multiple of 4 The third number is multiple of 5. What could t