bhaddbhabiee001 bhaddbhabiee001
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

Broccoli costs $1.50 per pound at the store. How much money does 32 ounces of the broccoli cost

Respuesta :

bluhusky70
bluhusky70 bluhusky70
  • 24-01-2020
32 ounces = 2 pounds.

So you need to multiply 1.50 x 2 = $3
Answer Link
trez34378
trez34378 trez34378
  • 24-01-2020

Answer:No

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best represents a characteristic of managerial accounting? Multiple Choice Information is historically based and reported annually. Infor
I need help with number 6 pls help!!!!!
Jennifer is holding performance reviews of all kitchen personnel in her restaurant. What is Jennifer’s role in the kitchen?
Cathy is asked to find the length of AC. She could use the Pythagorean Theorem and AC2 = 32 + 22. What other formula could she use? A) (0 + 3)2 - (1 + 3)2
a tributary empire exercises power by doing what?
The diameter, D, of a sphere is 13.8 mm. Calculate the sphere's volume, V. Use the value 3.14 forn, and round your answer to the nearest tenth. (Do not round an
Why does state government make sense? EXPLAIN
How Morale Are You? kohlbergWhat are the dependent & independent variables?
A lunch packager and distributor receives a shipment of freshly cut on-the-go shaped fruit. To get the fruit ready for distribution to grocery stores, the fruit
What is the area of this polygon? 20 POINTS!!