Anika215
Anika215 Anika215
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-pound box of candy cost $8.00. What was the cost per ounce (1 pound= 16 ounces)

A) $0.25
B) $0.50
C) $0.80
D) $0.20

Respuesta :

aylakberg aylakberg
  • 26-01-2020

Answer:

A: $0.25

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Un vendedor de camiones quiere suspender un vehículo de 4000 kg como se muestra en la figura, con fines publicitarios. La distancia b =15 m y la suma de las lon
Pllllllllllllllllllllllllllllssssssssssssssssssssssssssss
Rosalina just started a new job. She has $500 in her bank account. Every week, she deposits $40 into her bank account. Write an expression to represent how much
what is suffocation?​
Three uses for cultivators
Help please!! | NO LINKS!!! Which TWO details from the text are represented in BOTH image one AND image two?A. Both images give a visual to the description of h
Which meeting would a person attend to hear only ordinances concerning 5 points the local county? * Scheduled Meetings General Assembly - 8 A.M. District Court
How many miles of N are in 0.179g of N2O?
3x+4y=-12 x-y=10 using elimination no links or download
A purpose of the Core Inflation Index is _______________. Select the correct answer below: to help consumers understand the overall cost of living from month