neasiag neasiag
  • 27-01-2020
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot. How many feet can you buy if you have 11.25$?

Respuesta :

rbxbch006 rbxbch006
  • 27-01-2020

Answer:

You can buy 4 feet of ribbon candy

Step-by-step explanation:

If you divide 11.25 by 2.5, you get 4.5, which is 4 feet 6 inches (half a foot)

Answer Link

Otras preguntas

I need help on this question
I'm very confused:( Please help<3
The US economic ups and downs in the 2000s led to the relocation of hundreds of thousands of people to the South and West. West and Midwest. Northeast and South
what characterized the lower south?
Please help I don't know this lol
____ we went to the game, but it got rained out. ____ we went to the mall, but it was closed. ____, it was a crazy day. Which combination of transition words wo
Evaluate (ab)^2 for a=4 and b=3. A. 81B. 144C. 24D. 36
Buffers are systems that resist changes in pH by converting strong acids or bases to weak acids or bases. TRUE FALSE
How were the american colonists able to win independence from great britain?
Can I have a little help on how to do this?