phondieStrach
phondieStrach phondieStrach
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Organic milk costs $2.52 per half gallon. at this rate, how can the price of 4 gallons of organic milk be determined?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
This problem is an another case which makes use of the concept of ratio and proportion. The ratio $2.52 per 0.5 gal should be proportional to the price of 4 gallons of milk. Let x be the price,
                      ($2.52 / 0.5 gallon) = (x / 4 gallons)
The value of x is 20.16. Hence, the price of 4 gallons of organic milk is $20.16. 
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me An organism's energy, nutrient and survival requirements are aspects of its: habitat population ecosystem niche
Which statements about the events of September 11, 2001 are accurate? Choose all answers that are correct. A. The terrorists blamed America for the problems
find the area bounded by the curve y=x2 and the straight line y=2+x A.4 1/6 B. 4 1/2 C. 5 1/6 D. 5 1/2
Greatest integer function What is the value of [-12]? A. –13 B. –12 C. 12 D. 13
Let f(x) = 12 over the quantity of 4 x + 2. Find f(−1).
can someone put this in order
Where are sister chromatids connected at
What type of fish are nemo and Marlin
what is a prefix of please
I need help with my study guide questions for shakespeare I'm reading A midsummer nights dream 1. what does the reader find out about the current relationship b