smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

An apple costs twice .
as much as a banana.
If apples sell three for
$0.96, how much will
eight apples and ten
bananas cost?​

Respuesta :

dancegirllizzie
dancegirllizzie dancegirllizzie
  • 24-02-2020

Answer:

$12.64

Step-by-step explanation:

.96/2 = .48: bananas cost $0. 48

$0.98 x 8 +$0.48 x 10

$7.84 + $4.80

= $12.64

Answer Link

Otras preguntas

Do I place a comma before dad? Just broke your bank account, dad
Healthcare strategic management challenges
Draft the summary for Orpheus and Eurydice.
What is the resource for friends and family of alcoholics? O Family Alcohol Assistance Al-Anon or Alateen Help for alcaholics OF.A.
what does this mean in c language #define IN 1 #define OUT 0
A third-degree polynomial function f has real zeros -2, 1⁄2, and 3, and its leading coefficient negative. Write an equation for f. Sketch the graph of f. How ma
The difference of the square of a number and three times the sum of the number and 7 is more than the product of that number and 15. Select the inequality that
Which is an example of objectification?
This country was once home to the Maya and Aztec civilizations, came under Spanish control in the 1500s, and since 1917 has been a representative, democratic re
What is a district of a state? A: The largest city B: The capital city C: A geographic region D: A sample vote