smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Is the statement true or
false?
Each piece of fruit costs
the same when 6
apples sell for $0.96
and 8 oranges sell for
$1.28. ​

Respuesta :

anna12348034 anna12348034
  • 24-02-2020

Answer:

True

Step-by-step explanation:

You do 0.96÷6=0.16

And 1.28÷8=0.16

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

How can Mimecast for Outlook be remotely installed on multiple workstations?
Which is not a step in making a personal budget? a. Add up all sources of income b. Borrow enough money to meet expenses c. Reduce expenses in flexible categori
What is the rule of thumb for determining the maximum diameter of any vent connector?
The latest finding covers roughly ___,_____ passenger cars already sold in the U.S. sincemodel year 2014:A) 3 millionB) 5 millionC) 7 millionD) 9 million
Does our governor have a lot of power when compared to other state governors?
Warning areas are similar in nature to restricted areas; however, the United States government does not have ________? 1) the authority to prohibit access to wa
An employee receives an hourly rate of $15, with time and a half for all hours worked in excess of 40 during a week. Payroll data for the current week are as fo
If the pt is experiencing mild to moderate hypothermia what treatment should be done
How is FAST Adhesive checked for propert set-up time?
One group of people whose lives improved during World War II were...A) Women working in factories who received equal pay with menB) Mexican American farmers who