dclischool2014 dclischool2014
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Sally bought a bag of apples for 5.60. There are 8 apples in the bag.
Show your work to calculate the unit rate and explain what your answer shows in a complete sentence.

Respuesta :

ScreamingAvocado ScreamingAvocado
  • 24-02-2020

Answer:

Each apple equals seventy cents, this shows the unit rate 1:70

Step-by-step explanation:

$5.60 ÷ 8 = $0.70

Answer Link

Otras preguntas

what part of speech is the word department
What were Julius and Ethel Rosenberg executed for ? (5 points)* A. serving as German spies during World War Two* B. passing nuclear weapons secrets to China*
- x / 3 = 6 ( solving linear equations )
Two integers, A and B, have a product of -35. What is the largest possible sum of A and B? Explain how you found your answer.
128 is 74% of what number?
Solve the inequality. -z+20>z+20
f(x)= 3x OVER x+1 and g(x) =x^2-1 find formula for f(g(x))
jenna''s sixth-grade class is taking a bus to the zoo. the zoo is 156 miles from the school. if the bus travels an average of 55 mi/h, how many seconds will it
what is .8 repeating as a fraction
x=square root of 880-8x