james and crystal are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and pumpkin pies. James sold 7 apple pies and 2 pumpkin pies for a total of $49. Crystal sold 4 apple pies and 6 pumpkin pies for a total of $62. How much does one apple pie cost?

Respuesta :

Answer:

4$

Step-by-step explanation:

6A + 4(14) = 80

6A + 56 = 80

6A = 24

A = 4