selenab915 selenab915
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

At a grocery store,a bag of 12 red apples costs $10.80 and a bag of 6 green apples costs 6.90

Respuesta :

livelaughlovekiara
livelaughlovekiara livelaughlovekiara
  • 29-06-2021

(I am assuming the question is asking which is a cheaper/better deal.)

Answer:

Red apples are cheaper per apple

Step-by-step explanation:

solve using unit price formula (price/number of apples)

Red apples =  $10.80/12

= $0.90/ apple

Green apples = $6.90/6

= $1.15/ apple

Answer Link

Otras preguntas

In which one of the following sentences could you best use a semicolon? A If you ask me Jerry is a tennis whiz. B When she is worried Lucille eats a lot. C Jerr
does anyone have any ideas (easy) on cell simile projects. busy week but due tomorrow.HELP
Joe has been keeping track of his cellular phone bills for the last two months. The bill for the first mont was $38.00 for 100 minutes of usage. The bill for th
A traveler first drives 18.6 km east, then 30.3 km southeast, and finally 10.7 km south. Find the traveler's total displacement ?
The farmer's market has a total of 98 tents.  the ratio of food tents to retail tents is 9:5.a. Write a system of linear equations that represent this situation
Could a vector ever be shorter than one of its components? Equal in length to one of its components? Explain.
What do ancient India and ancient Egypt have in common?
Why did the Marbury v. madison case happen?
Jessica was solving an equation. After she finished simplifying, her result was 0=2. This result confused her. Explain to Jessica what her result means. Explain
How do solve 4v-13-10v=12-24v+5