nataliesanchez1704 nataliesanchez1704
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

mia can purchase a 40 ounce jar of peanut butter for 5.20 or a 15 ounce jar for 2.70 how much does mia save per ounce by buying the 40 ounce jar

Respuesta :

Tir3dKat
Tir3dKat Tir3dKat
  • 23-03-2020

Answer:

Mia could save 20 cents if she buys the 40 ounce jar of peanutbutter. If she bought Two 15 ounce jars of peanutbutter, it would cost 5 dollars and 40 cents; and it would be 10 ounces less than the 40 ounce.

Answer Link

Otras preguntas

the ratio of oil to vinegar in a salad dressing is 7:3. the chef put 357ml of oil into a decanter. how much vinegar did the chef have to add to maintain the rat
What is the tightest bound big-Oh (O) time complexity for the following code in terms of input size n? Show all necessary steps: Algorithm MyAlgorithm (A,B) I
What are the costs and options for cremation services available in Maine, and how can families find affordable solutions?
if the cost price of an item is #74.10 and the profit is #13.43 what is the selling price.​
Match the following ..............................................................
Which line from the play most strongly supports the answer to question 5? OA...she pats her flank approvingly." B. ANNIE puts a napkin around HELEN." OC. She be
what is the difference between hypothesis and prediction explain why ​
critically disscuss how being goal directed can lead to self-fulfilment
Whats the answer please
How long can you hold bacon in the chefs base cooler?