laylakinderegg laylakinderegg
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

at a store , apples cost $5 for 2 pounds. which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples?

Respuesta :

croftayd croftayd
  • 24-03-2020

Answer:

$2.50:1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How long until the current reaches 63% of its maximum value in an RL circuit if the resistor is 6 ohms and the inductor is 2.1 henrys?-
Lars wants to purchase a gift for a colleague whose home he will bevisiting. He decides to bring luxury chocolates, because he knows mostpeople enjoy them. Alth
b. A geometric sequence with a fifth term of 1/3 and a constant ratio of 1/3
An amusement park charges large groups a fee of $25, $30 for adults, and $25 for students. If the total cost is $1325 and 10 adults are going, how many students
etermine the x-intercept and y intercept of the following equations. a) y = 3x - 1 b) y = -2x + 8 c) x + 3y = 6 d) -2x - 5y = 10
Using the following standard reduction potentials, Fe3+(aq) + e- → Fe2+(aq) E° = +0.77 V Ni2+(aq) + 2 e- → Ni(s) E° = -0.23 V calculate the standard cell potent
A descriptive nickname is also know as an
subtract these polynomials (3x^3-4x^2+x-2)-(x^3-5x^2+3x+2)
Suppose the Sun appeared to you 900 times dimmer than it does now. How far away from the Sun would you be?
What are ice cores from Greenland and Antarctica used for?