rhardy6287
rhardy6287 rhardy6287
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Juan buys 2.8 pounds of turkey. The turkey costs $4.55 for each pound. How much does Juan spend for the turkey?

Respuesta :

ejballet8 ejballet8
  • 24-03-2020

Answer:12.75

Step-by-step explanation:

2.8X4.55

Answer Link
knorman363 knorman363
  • 24-03-2020

Answer:

$12.74

Step-by-step explanation:

2(4.55)=9.10

.8(4.55)=3.64

9.10+3.64=

$12.74

Answer Link

Otras preguntas

Do prokaryote And eukaryotes and viruses have liquid cytoplasm
Find all the powers of 4 in the range of 4 through 1000
The tire on franks bike moves 75 inches in one rotation. How many rotations will the tire have made after frank rides 50ft?
Chad buys peanuts in 2 pounds bags. He repackages them into bags that hold 5/6 pound of peanuts. How many 2 pound bags of peanuts should Chad buy so that he c
is there a lcm of 55 and 60
Write a power represented with a positive base and a positive exponent whose value is less than the base
What is 2 7/9 times 2 1/5 equal too ?
how much times can 9 go into 91
How did the gold rush affect the population of California?
the kinetic theory states that the higher the temperature, the faster the...