emilyrdz6776 emilyrdz6776
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

if i buy 4 cans of soup for $6.00 which proportion can be used to find the cost of 13 cans

Respuesta :

amandawinton4
amandawinton4 amandawinton4
  • 24-03-2020
4cans/$6 = 13cans/$x now cross multiply and solve for x
Answer Link

Otras preguntas

Who is an example of someone using the most common way of dealing with death anxiety?
Inheritance is useful for creating a(n) _______ relationship between two classes.
What is an advantage of dynamic branch prediction methods, such as history tables, over static branch prediction?
You know that spreadsheets work well for processing and analyzing a small dataset, like the one you’re using. to get the data from the database into a spreadshe
A nursing student is preparing a presentation on minimizing heat loss in the newborn. Which of the following would the student include as a measure to prevent h
How to use the sociological imagination to explain feelings towards gtuns?
According to interdependency theory, the net profit or loss a person encounters in a particular interaction is known as the ________. reward cost satisfaction o
A client has gained 55 lb in the last 3 years and is concerned about developing type 2 diabetes mellitus. Additionally, the client's healthcare provider has dia
The _____ definition of a variable explains the variable in terms of the set of procedures used to measure or manipulate it.
The opinion of a court laying out the official position of the court in the case is known as the?