jamicasmith68 jamicasmith68
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of soy milk costs $3.80. What is the price per pint?

Respuesta :

toledomiguel659 toledomiguel659
  • 25-03-2020

Answer: .95

Step-by-step explanation: There are 2 quarts and in each quart there are 2 pints. 1 quart would cost $1.90 and half of that which would be a pint is .95.

Answer Link

Otras preguntas

1. The measure of PQR is 75°. The length of radius QR is 7 inches. What is the area of sector PQR? (Use 3.14 for .) A. 4.58 in² B.64.14 in² C.32.05 in² D.9.16 i
Which is a true statement about the Neolithic Revolution?
What is the "no pass, no play" rule and why is it controversial?
how do tides affect inlets
The longest side of the right triangle is 2 feet more than the middle side and the middle side is 1 foot less than twice the shortest side. Find the length of t
in Spanish what does entregar la tarea mean
what does authors purpose mean
The Civil Rights Acts of 1964 and 1968 helped end discrimination in hiring and wage rates. True or False?
What is rising air that cools, forming clouds and precipitation called?
you put $3000 into an account earning interest compounded annually. after 6 years you have $4049.58. what percent interest did you earn