egallini15
egallini15 egallini15
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

one kilogram of cheese costs £5.60
jane buys 200g of cheese
work out how much she pays

Respuesta :

ViCaBeL ViCaBeL
  • 25-03-2020

Answer:

Jane pays £1.12 for 200g of cheese

Step-by-step explanation:

1kg = 1000g = £5.60

200g = x

x = (200 × 5.60)/1000

x = 1120/1000

x = £1.12

Answer Link

Otras preguntas

________cuadernos son míos
perform the operation 0.05 ÷ 58.32
Describe a positive and negative net force acting on an object
which of the following is not a reliable source of health? A. health-care professionals B. american heart association C. weblogs or blogs D. centers for diseas
Which was a result of the Protestant Reformation in Europe? A) Spain became a predominately Protestant nation B) the power of the Catholic Church in Europe was
Potrzebuje numer telefonu do operatorki w warszawie dzwoniac z kanady z miasta winnipegu
Solve for x. Your answer must be simplified. -4x < 9
When a 2/10 end-of-month discount is used on an invoice dated May 29, a discount is allowed if the invoice is paid by ________ A. June 8 B. June 10 C. June 30 D
What is the role of the Secretary of State, Treasurer, and Attorney General? A) Secretary of State: replaces the governor in some states if needed, chief clerk
HELP ASAP!!! Based on this map, when Winter Monsoons strike India they come over the A) Hindu-Kush Mountains. B) Himalayan Mountains. C) Bay of Bengal. D) In