alex024174
alex024174 alex024174
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 7-pound bag of pears cost 28.00. What is the price per ounce

Respuesta :

yaniijenee28
yaniijenee28 yaniijenee28
  • 25-03-2020
0.25 cent per ounce because 16 ounce in a pound so 16 x 7 = 112 $28 divided by 112 is 0.25
Answer Link

Otras preguntas

What is the exponential form of log5 9 = x? x^9 = 5 5^x = 9 x^5 = 9 9^x = 5
The students completed the math assignment, practiced the spelling words, were studying the science terms, and finished the English story. Which part of the sen
What happens to h the height of the mercury column
A wombat is a marsupial native to which country?
Read and choose the option with the correct words for the blanks. —?Qué tal, Rosa? Me encanta hacer ejercicio. ?Qué ________ a ti? —________ hacer surf. —Oh, ?q
Cpr stands for cardiopulmonary resuscitation. true or false'
Substitute w=1 and w=3 to determine if the two expressions are equivalent. 4(3w+4) 16w+12 Which statements are true? Check all that app
The hypotenuse of right triangle ABC, line segment AC, measures 13 cm. The length of line segment BC is 5 cm. What is the approximate difference between m∠C an
Substitute w=1 and w=3 to determine if the two expressions are equivalent. 4(3w+4) 16w+12 Which statements are true? Check all that app
Which movement decreases the angle between articulating bones?