valentinapaolarp valentinapaolarp
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

dan bought 24 pounds of sugar for $10. how many dollars did he pu per pound of sugar

Respuesta :

betty0216
betty0216 betty0216
  • 25-03-2020

Step-by-step explanation:

10÷24= .41 cents per pound

Answer Link

Otras preguntas

Solve for b in terms of a and C. c=ab
What three things in the third generation of computing helped get programming enthusiasts more involved with computers? Select 3 options. smaller-size computers
simple power system consists of a dc generator connected to a load center via a transmission line. The load power is 100 kW. The transmission line is 100 km cop
Which career pathways in the Architecture and Construction career cluster tend to require more physical strength? Maintenance/Operations and Construction Desig
PLEASE HELP (15 POINTS)
Who won the battle of alamance
a pile of sand has a weight of 90 kg the sand is put into a small bag a medium bag and a large bag in the ratio 2:3:7 work out the wight of sand in each bag
Individuals working in advertising must always consider all of the following questions, except which? a. Who are we trying to sell to? b. What message can be co
What was the purpose of the Apollo program? to put a man in orbit to launch a spy satellite to launch a space station to put man on the moon
It is known that a shark can travel at a speed of 17 m/s. How far can a shark go in 8 seconds? (please show steps to how you got the answer)