andrew7335 andrew7335
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

If Maria can buy 12 lemons for $2.40, how much will it costs her to buy 16?Set up a proportion to solve.

Respuesta :

vannietruong
vannietruong vannietruong
  • 25-03-2020
2.40/12 = x/16
then that would mean 12x= 2.40(16)
which equals 12x= 38.4, then divide 12 by both sides, getting you 3.2 so the answer is it would cost her $3.20 cents to by 16 lemons
Answer Link

Otras preguntas

DRIVERS ED Explain what it means to "cover the brake" and give an example of the situation in which you would take this action.
what did the us build the connected the atlantic and Pacific Ocean?
A gas-powered lawnmower is rated at 98 db. how many times more intense is the sound of this mower than that of an electric-powered mower rated at 70 db?
Which best describes the effect of the metaphor on the overall meaning in this excerpt?
How are chemical formulas of binary ionic compounds generally written? a cation on left, anion on right b anion on left, cation on right c roman numeral first,
2. Which list below describes the next steps of evaporated water through the water cycle? (2 points) Condensation, precipitation, runoff, ocean storage
Jade ran 6 times around her neighborhood to complete a total of 1 mile how many times will she need to run to complete 5/6 of a mile
What is one advantage of speaking your ideas rather than writing them ?
I need to know how to How to solve this problem
The sensitivity of consumers to price changes is measured by the _____. a. input-output coefficient b. coefficient of substitution c. law of demand d. price ela