yagayaga
yagayaga yagayaga
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

If blueberries cost 4.89 per pound and i have 6.3 pounds how much would i pay

Respuesta :

stressedandblessed19 stressedandblessed19
  • 26-03-2020
$30.81
That’s it because you have to multiply them together
Answer Link
noelleista
noelleista noelleista
  • 26-03-2020

Answer:

$30.81

Step-by-step explanation:

Set up an equation that represents the problem:

c = 4.89p

Where c is the cost and p is the number of pounds

Substitute:

c = 4.89(6.3)

Multiply:

c = 4.89(6.3)

c = 30.807

Since money only goes two places after the decimal point, round to the nearest hundredth.

c = 30.81

Therefore, you would pay $30.81 for 6.3 lbs of blueberries.

Answer Link

Otras preguntas

Factorise 8x^ + 4xy ?
You have to write 0.63 as a fraction. How do you choose the denominator?
what is 6 added to twice a number is equal to negative 8
Can you please answer the questions 2,4, and 5
Describe and explain how petrol is separated from the mixture of hydrocarbons in crude oil.
Is g(s)=4s^2/3 an odd function?
A football team gained 9 yards on one play and then lost 22 yards on the next. Write a sum of integers to find the overall change in field position?
A plane has a takeoff speed of 88.3m/s and requires 1365m to reach that speed .determine the acceleration of the plane and the time required to reach this speed
The second angle of a triangular field is three times as large as the first angle. the third angle is 40⁰ greater than the first angle. How long are the angles?
what is 6 added to twice a number is equal to negative 8