daleiscool107
daleiscool107 daleiscool107
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 5-meter piece of cord costs $6.25. What is the unit price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-04-2020

Answer:

$ 1.25/m

Step-by-step explanation:

5 m ............. $ 6.25

1 m .............. $ x

x = 1×6.25/5 = 6.25 : 5 = $ 1.25/m

Answer Link

Otras preguntas

help me pls 100 points i dont know how to do this
which expression is equivalent to (-5x^2-7x-10)-(2x^2-2x+7)
difference between inmigration and out migration. three points​
What is the probability of rolling a 7 or 8 on an 8-sided die?
________ have over 85% of the l,669 federally designated mental health professional shortage areas.
Want to help me out here?
A national cola drink company created a catchy mass-media TV advertisement to run over the spring break holiday time. What type of strategy is this campaign con
can i have some help? subject is stretching and reflecting quadratic functions
Which battle in florida was one of the last significant confederate victories of the war?.
I neef way more help! Only a few more questions then you will have helped me pass my class!