rodney2kk rodney2kk
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada


Gasoline is sold by the gallon. If 5 gal costs $17.35, how much would 12 gal cost?

Respuesta :

dallasgriffith4164
dallasgriffith4164 dallasgriffith4164
  • 21-04-2020

Answer: $41.64

Step-by-step explanation: $17.37/5=3.47, so 3.47 x 12 = $41.64

Answer Link

Otras preguntas

If a point is equidistant from the two sides of an angle, then it is: A. on the perpendicular bisector. B. the vertex of the angle. C. on the angle bis
Which expression will equal a rational product even though it is multiplying an irrational number times another irrational number?
Which agency helps the president prepare the annual economic report to congress?
which sentence indicates a cause-and-effect relationship? “One major source of noise pollution” "Noise pollution is defined as" “These sounds may be considered
Which sentenceâs evaluative modifiers convey strong disapproval?
When magma reaches the exterior of the earth's crust, is becomes _____?
Since people remember very little from speeches, how many ideas should you provide your listeners?
If k pencils cost c cents what is the cost in cents of p pencils
A diagonal of a cube measures 30 inches. The diagonal of a face measures 600 SQUARE ROOTED inches. In inches, what is the length of an edge of the cube? Roun
Need help. Have photo