malloryclarehelton malloryclarehelton
  • 22-04-2020
  • Mathematics
contestada

Stop&Shop is having a sale on paper towels: 5 rolls for $3. How much will 1 roll(s) cost?

Respuesta :

LunaDiazButterfly
LunaDiazButterfly LunaDiazButterfly
  • 22-04-2020

Answer:

I believe it would be 0.60  cents

Step-by-step explanation:

roll                 5

The cost        3

Divide the 5 by 5 to get 1 and divde 3 by 6 to get 0.60

Answer Link
darianamin
darianamin darianamin
  • 22-04-2020

Answer:

$0.60

Step-by-step explanation:

To work this out you would divide $3 by 5, which is 0.6. This is because we know that $3 is for 5 and so to work out 1 you would divide by 5.

1) Divide 3 by 5.

[tex]3/5=0.6[/tex]

1 roll of paper towels is $0.6.

Answer Link

Otras preguntas

How to find number of solutions for absolute value equations?
Which information could he have used to determine this
In the whole earth, the four most common elements (by mass) are oxygen, silicon, magnesium, and ________.
g(n)=3n+1 f(n)=4n-3 find g(n)+f(n)solve step by step
The ocellated frogfish is known for a specially adapted dorsal fin located just above the fish's mouth. The fin is stalk-like with a fleshy tip, and the frogfis
Which of the following is the opposite of a boom period?
Buddhism entered China during what time period?
PLZ HELP ME WITH question #9 THX ILL MARK U AAS BRAINLIEST IF UR ANSWER IS RIGHT
A sequence is defined by the recursive formula f(n + 1) =1.5f(n). Which sequence could be generated using the formula ?
A client asks the nurse what surfactant is. which explanation would the nurse give as the main role of surfactant in the neonate?