asheleygarcia10
asheleygarcia10 asheleygarcia10
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

If the school charges $28, it will collect $1,680 in revenue. Find another price that
would generate $1,680 in revenue.

Respuesta :

eminemeny01
eminemeny01 eminemeny01
  • 24-04-2020

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

1680 is divisible by 28 as well as 20, they'd just need more people to buy.

Answer Link

Otras preguntas

PLease HelP me .........
Y=a|x-h|+k 11. how does the value of k affect the graph? 12. how does the value of h affect the graph? 13. how do the sign and absolute value of A affect the gr
Ideas to put in my speech about racial discrimination
fill in the blank (geometry B)
ounces is In the apothecary system of measurement, equal to one apothecary pound. a) eight b) 16 c) 12 d) four
4. How does Paine think the connection of the American colonies with Britain can affect trade relations with others?
What is the solution to the equation 6 x + 2 = 9 x minus 1? x = negative 3 x = negative 1 x = 1
Pls help me really fast and thx! When solving the literal equation rx = sx + t for x, are there any restrictions on r, s, or t?
What was most paint made of back before it was made from calcium?
CLOZE 2 The only way to know for sure if a chemical reaction has occurred is to identity that a new has been formed. There are we can look for that help to dete