Scarlettrosegrainger
Scarlettrosegrainger Scarlettrosegrainger
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

Yolanda made 156 dollars for 13 hours of work.
At the same rate, how many hours would she have to work to make 108 dollars?

Respuesta :

hbciftci26 hbciftci26
  • 24-04-2020

Answer:

$1296

Step-by-step explanation:

find the unit rate: 156(money)/13(time)= $12/1

This means she earns $12 per hour

multiply: 12*108(because 108 is the hours she worked and 12 is the amount she earns per hour)

=1296

Answer Link

Otras preguntas

Lee el siguiente enunciado y determina si es falso o verdadero: "Las conclusiones en elmétodo científico deben estar avaladas por la experiencia." *O VerdaderoO
need help rn is this true or false?
why are rich and poor people separated?
place of origin BAJO DE ARCO
PLEASE HELP!! 1. What characteristic was noticed in early hominid fossils that set them apart from apes? Early hominids had larger brains than us. Early hominid
The demand for lobsters has fallen Which fits best in the empty box above? A The price of bait has gone up. B The price of lobsters has fallen. C People are tr
Please help me with this
Which expression is equivalent to 7 + 10x + x - 3?
Which conclusion does the chart support?
3244314 x 2 + 3242 also what is the multiplication of 232 x 5