crytaldashner1996 crytaldashner1996
  • 26-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylor buys 5 ounces of tea leaves for 2.35 .A this rate ,how much money does she need to buy 12 ounces of tea leaves

Taylor buys 5 ounces of tea leaves for 235 A this rate how much money does she need to buy 12 ounces of tea leaves class=

Respuesta :

aleecha107
aleecha107 aleecha107
  • 26-04-2020

Answer:

$5.64

Step-by-step explanation:

To solve this, I'd first find the cost of 1 ounce, then scale it up to 12. So since it's $2.35 for 5 oz, you just need to divide the two numbers.

2.35/5 = 0.47

So it costs 47 cents per ounce, which you want 12 of.

0.47 x 12 = 5.64 for 12 ounces.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

to find the area of a rectangle, is it supposed to go area=lxw?
I need 10 facts about John Williams
Is it true that there a little man on the moon ? is it true
In the stomach,a. liquids are absorbedb. bile acids dissolve the fats in foodc. food is converted to chymed. nutrients are absorbed through capillaries
write an equation for each condition 1) The line with a slope of 7 and a y-intercept of -1( in slope-intercept form) 2) The line that passes through (1,-5) and
write an equation for each condition 1) The line with a slope of 7 and a y-intercept of -1( in slope-intercept form) 2) The line that passes through (1,-5) and
I need 10 facts about John Williams
35% of what number is 17
what does 'blow by blow' mean?
Which refers to an injury to a joint?a. osteoporosisb. bursitisc. scoliosisd. carpal tunnel syndrome