churnie324
churnie324 churnie324
  • 23-08-2016
  • Mathematics
contestada

dvds are on sale for $24 dollars each. which expression can be used to find the cost in dollars of buying 4 dvds?

Respuesta :

SuperShorty
SuperShorty SuperShorty
  • 23-08-2016
4×N=24 or 24+24+24+24=N
Answer Link

Otras preguntas

What type of immunity will result from receiving a vaccination?
What is the solution for this problem?
The _______ is the layer of the alimentary canal that absorbs nutrients
What computing platform was designed to help a beginner create interactive objects that receive input from sensors and use that input to control lights, motors,
I don't really understand this question, can someone help.
Can I have both please ?:) also if someone could tell me how to tell if it’s irregular or regular because I am having some trouble with this :)
Compare/contrast  food webs vs. food chains  energy vs. biomass pyramids vs. pyramid of numbers
Identify the scientific law from among the following statements. A) The book fell 1 meter in 0.5 seconds B) Gravity acts upon each object on the Earth. C) The
How has the invention of the internet most affected culture diffusion?
Explain how geographic isolation can lead to allopatric speciation