destinyrivers58
destinyrivers58 destinyrivers58
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 5.5 lb bag Of oranges cost 699 per pound How much does 1 orange cost

Respuesta :

ahx81
ahx81 ahx81
  • 21-05-2020

A 3 pound bag of oranges cost 4$. the 8 pound back costs 9$ which oranges cost less per pound ... 3 lb bag: 4/3 = 1 1/3 or $1.33 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

solve for X 3-X=5 the solution is X =?
Which of the following is not a step used to refine a thesis statement?
How does Tolstoy set up Gerasim to be a foil to Praskovya Fedorovna in these two excerpts from The Death of Ivan Ilyich?
Sometimes when you are training for an event, you may notice a decrease in improvement and a leveling-out of performance. a. True b. False
What did Horace Mann want to see established because he believed they were necessary in a democracy?
A/An ________ is a word used to show feeling. a. preposition b. interjection c. pronoun d. conjunction
the ratio of the weight of a book to the weight of a mug is 7:5 what fraction of the total weight of the book and mug is the weight of the book?
Paine most likely wrote The Crisis, Number IV in order to
if the mass is doubled the kinetic energy will?
Write the equations included in the same set of related facts as 6 x 8 =48