destinyrivers58
destinyrivers58 destinyrivers58
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 5.5 lb bag Of oranges cost 699 per pound How much does 1 orange cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-05-2020

Answer:

$1.33

Step-by-step explanation:

A 3 pound bag of oranges cost 4$. the 8 pound back costs 9$ which oranges cost less per pound ... 3 lb bag: 4/3 = 1 1/3 or $1.33 per pound

Answer Link

Otras preguntas

What happened to the American Indians who fought in the French and Indian War?
Why do mammals drink milk?
An older woman is gardening in the direct sun for three hours without any rest. She suddenly feels weak and dizzy before she faints. She is taken to an emergenc
Explain the relationship between individual and market demand
Explain the relationship between individual and market demand
the freedom of working for yourself is necessarily limited by
3. How did the views of Native Americans and Europeans differ in terms of property ownership?
A word that expresses actions, events or states of being is commonly referred to as a. a. Noun c. Verb b. Pronoun d. Adverb A word element that is attached
Which characteristic is true of modern-day monsters? A. They are not born of the human race. B. They find pleasure in being a widely recognized threat to
A villanelle is a. a narrative poem written in blank verse. b. a type of complex sonnet. c. a favorite technique of John Donne. d. a formal poem using exten