ryanetheowl
ryanetheowl ryanetheowl
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs 0.80. (PLz help and yeett) with steps plz

Respuesta :

animefan07
animefan07 animefan07
  • 21-05-2020

Answer:

a) 18 grapefruits

b) 6 grapefruits

Step-by-step explanation:

a) n = 14.4 / 0.80 = 18 grapefruits

b) n = (14.4 / 3) / 0.8 = 6 grapefruits

Answer Link

Otras preguntas

what is 3/8 times 2/9? Answers: A 5/17 B 5/12 C 1/17 D 1/12
what is the greatest common factor of 42,63,and 105
how to solve 2/4 of 4
what is 3/14 divided by 4/7? Answers: A 3/8 B 12/21 C 2 and 2/3 D 3/4
Since your little brother loves cereal you decide to give him his favorite cereal cinnamon toast crunch as a surprise present. There is only one square sheet of
how did the Soviet Union's foreign policy goals contradict one another ?
Which of the following was NOT a conclusion of Rutherford’s gold foil experiment? a. The atom is mainly empty space b. The nucleus has a negative charge c. T
What are some examples are timid
How did the Constitution of 1832 differ from the Constitution of 1817?
how can we solve water pollution?