valeryxo
valeryxo valeryxo
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

If a supermarket has eggs on sale for $1.80 per dozen. What would be the cost of each
egg?

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 21-05-2020

Answer:

$0.15

Step-by-step explanation:

If the ratio of price is 1.80 per a dozen eggs, then you can set up the following ratio. 1.80:12=x:1, x=1.80/12=0.15. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Please help its line segments
why leaves of different plant are not same though they have same function​
Imagine that one of your class friend slipped on the ground ,had a fracture in the leg and is admitted to the hospital. Write a letter to him / her .Include w
What’s negative impact about environment for teenagers Health? You can also solve what’s a positive impact.Pls help asap!
I have a question that says: Sound is used to measure ocean depth. Sound travels 1.5 km per second through water. If it takes 3.7 seconds for a sound to reach t
Midpoints & endpoints
Anton joined a golf club. He pays an annual membership fee of $895 and greens fee of $30 each time he plays golf. Last year he paid $2,065 as a total golfing fe
What happens to a population when it's larger than the available resources can accommodate? 1. The organisms not well suited for that environment won't survive.
The water was pumped out of a backyard pond. What is the domain of this graph
Name three pros and cons of the Shang dynasty