alexandrasanc20
alexandrasanc20 alexandrasanc20
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Caden buys 3.9 pounds of grapes that cost $1.80 per pound. Which expression can be used to find the total cost of the grapes ?

Respuesta :

littletoledo
littletoledo littletoledo
  • 23-05-2020

Answer:

1.80 times 3.9

Step-by-step explanation:

to find the total cost of grapes, you need to multiply 1.80 and 3.9, which is $7.02.

Answer Link

Otras preguntas

How can a negative strand RNA virus make protein during an infection?
When herbert took a new position at galbrook manufacturing company, the firm was near insolvency. one of herbert’s first acts was to establish specific goals fo
What was the pen name of Samuel Clemens
Botulinum toxins binds to receptors present at the axon terminal in order to enter the neuron. What vesicular transport process do you think is involved in the
Which historical interpretation explains why the Qin dynasty ended with Qin Shi Huang’s death?
What are the respective concentrations (m) of na+ and so42- afforded by dissolving 0.500 mol na2so4 in water and diluting to 1.33 l?
Match these items. 1. Ca 2. H2O 3. nuclear decay 4. nuclear synthesis 5. η 6. positive charge 7. e 8. number of protons in nucleus proton atomic number
What were the commons and congregations of the new england area?
Students in Mrs. Nichols' ecology class noted that coastal regions in the state were changing. Areas that had once been only occasionally submerged now remained
Which electron dot diagram shows the bonding between 2 chlorine atoms?