mzwilliams2861 mzwilliams2861
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

One bulb of elephant garlic cost $2 . How many bulbs of elephant garlic can you buy for $14

Respuesta :

BrainlyRacer
BrainlyRacer BrainlyRacer
  • 26-05-2020

Answer:

7

Step-by-step explanation:

Since 14 divided by 2 is 7, you can get 7 bulbs of elephant garlic.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this
What is the midpoint of points A and B? A) (5,2) B) (2,5) C) (2.5,5) D) (5,-2)
3,350 to the nearest ten.
Which country has contributed the most to the foreign born population of the United States
#7 please I don’t get how to do this
how do isabel and amara save the boat in refugee
What is the value of x? If sin (8x - 18)º = cos (5x + 4)° Question 8 options: 1.33 27 8 90
What is 8.25 rounded off to the nearest whole number
Please Help!!!!!!! Given that f(x) = 4x +1 and g(x) = x^2 -2, which of the following is an expression for f(g(x))? a. 16x^2 + 8x - 1 b. x^2 + 4x - 1 c. 5x^2 -
what are characteristics of a plant?