rubenpicado10 rubenpicado10
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada


Five pounds of fudge sells for $17.00. At the same rate, how much will 12 pounds of fudge cost?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 26-05-2020

Answer:

  $40.80

Step-by-step explanation:

At the same rate, 12/5 of the amount will be 12/5 times the price:

  (12/5)($17.00) = $40.80

12 pounds of fudge will cost $40.80.

Answer Link
9O9o
9O9o 9O9o
  • 18-11-2020

Answer:

$40.80.

Step-by-step explanation:

 (12÷5)($17.00) = $40.80

Answer Link

Otras preguntas

The power in a circuit is 2W and the voltage is 20VDC. Whats the curcuit current?
washing his dad's car alone eight year old Levi takes 2.5 hours. if his dad helps him, then it takes 1 hour . how long does it take the levi's dad to wash the c
Trigonometry help!!! If Sin is 11/20 What is Cos?
Use the definition of the derivative to find f'(-2), where f(x) = x^3 - 2x
How was ensuring religious freedom meant to promote national unity
What type of evidence does Schlosser use in this passage? “Fast food kitchens often seem like a scene from Bugsy Malone, a film in which all the actors are chil
The process shown in the diagramis called [_______]​
a pine tree had organs that carry out specific functions needed for survival. what function do the tress leaves carry out?
Which of the following shows the graphic representation of the exponential function f (x) = 3^x
PLEASE HELP ME!!!! Which steps are included in using integer tiles to evaluate -8÷2? Check all that apply. A. Start with 8 negative tiles. B. Start with the 8 p