Fabiolaordonez834 Fabiolaordonez834
  • 24-06-2020
  • Mathematics
contestada

A 7-pack of light bulbs costs $2.45. What is the unit price?
per bulb

Respuesta :

Sarah06109
Sarah06109 Sarah06109
  • 24-06-2020

Answer:

0.35 per light bulb

Step-by-step explanation:

In order to find the unit price per bulb, we must set up a unit rate.

To do this, divide the cost for the pack by the number of light bulbs in the pack.

cost/bulbs

We know that a 7 pack of bulbs costs $2.45.

cost= $2.45

bulbs= 7 bulbs

$2.45/7 bulbs

Divide 2.45 by 7 (2.45/7=0.35)

$0.35 /bulb

The unit price per bulb is 0.35.

Answer Link

Otras preguntas

Translating word problems to algebraic expressions:One number exceeds another by 24. The sum of the numbers is 58. What are the numbers?
How did the achievements of the Scientific Revolution contribute to the Enlightenment ?
what fraction is equivalent to 1/3
0.6x-0.3y=-1.50.04x-0.02y=-0.1
why does the plasma cell have a well developed endoplasmic reticulum with lots of ribosomes
One inch on a map being equal to one mile in real life (or on the surface of the Earth) is an example of what you might find on a map's _________.A.keyB.compass
Help please! Which area pictured below shows water entering the atmosphere from respiration and transpiration
show me the steps for solving this problem how many grams of O2 are required to burn 46.0 grams of C5H12
60% of 10 help me ///////////
60% of 10 help me ///////////