hashimabbas12345 hashimabbas12345
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

hi can anyone tell me the answer

hi can anyone tell me the answer class=

Respuesta :

mhanifa
mhanifa mhanifa
  • 25-06-2020

Answer:

146 units

£31.36

Step-by-step explanation:

First 100 units= 24 p/unit

Remainder= 16 p/unit

Units used:

  • 7143- 6997= 146

Cost:

  • 146= 100+46
  • 24*100+16*(146-100)= 2400+16*46= 2400+ 736= 3136 p= £31.36

Answer Link

Otras preguntas

i need help please help!!!!!!!!!!!! i will give extra points
Una libra pesa más que una onza. O pound O liter ounce O tablespoon
Pls help meee and thank you
HELP ASAP HURRY HURRY
Which figure shows a reflection of ​pre-image QRS​ over the line t? On a grid, triangle Q R S is to the left of line t, and triangle Q-prime, R-prime, S-prime i
Ed spent 8.5% of his savings on lunch, which cost $5.25. How much did he have in his savings before lunch?
Helppp is it. A,B,C,D
The League of Nations did not stop Japan, Italy, and Germany from taking territories in the 1930s because: Question 20 options: it was led by the United States
What is it? This is science
Will give brainliest! Plz help me