khuerta0037
khuerta0037 khuerta0037
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

Find an equivalent rate. 16 pounds for $40.00 1 for $1.50 1 for $2.50 1 for $5.50 1 for 6.50

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 25-06-2020

Answer:

1 for $2.50

Step-by-step explanation:

[tex]16:40= \\\\\dfrac{16}{16}:\dfrac{40}{16}= \\\\1:2.5[/tex]

Therefore the unit rate is 1 pound for $2.50. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Why do the individual voters have more power in a democracy than they do in an autocracy? A. All of the power stays in the hands of the local governments B. Kin
write 1.08 X 10^4 in standard form
Jon makes $78 in 12 hours of work for his mom. how much would jon make in 20 hours of work
What is one advantage of steady dating? It is easy to end this type of relationship. It offers a form of security. It provides a chance to meet other people you
50% of all the cakes Jenny baked that week were party cakes, 15  were fruit cakes, and the remainder were sponge cakes.  What percentage of cakes were sponge ca
Because they stretch across 4,500 miles, the __________ Mountains are considered the world’s longest mountain range.
How many planes are shown in the figure? a) 5 b) 3 c) 4 d) 6
A ? Should follow a dependent clause when the dependent clause comes first in a sentence?
Can someone please help?
The flamenco dance follows a set of ___________ estrictas. (Spanish answer)