Cedarious
Cedarious Cedarious
  • 24-08-2020
  • Mathematics
contestada

Jack bought 4 bagels for $3.00. How many bagels can he buy for $4.50?​

Respuesta :

carly555
carly555 carly555
  • 24-08-2020
6 bagels hope this helps!
Answer Link
unicorn3125
unicorn3125 unicorn3125
  • 24-08-2020

Answer:

            6 bagles

Step-by-step explanation:

$3.00      -       4 bagles  

     ÷2               ÷2

$1.50       -       2 bagles  

     ×3              ×3

$4.5        -       6 bagles  

Answer Link

Otras preguntas

Example 1: Fill in the missing values in the table of solutions for the linear equation, y=-x+4, plot the points, and then draw the line through the points ​
Please help!!! [picture provided]
Find the volume of a sphere with a diameter of 16 meters
Solve the equation 6z2-7z-5=0
*THE ANSWER IS A* Which one of these composers is NOT known for his writing of film scores? A. Richard Wagner B. Alan Menken C. Danny Elfman D. John Williams​
Even though the US did not sign the Law of the Sea, they want your expertise in attempting to solve the problems of pollution and destruction in our ocean. Choo
Doug Smalley, a store manager, is married and earns $485 a week. He claims 2 allowances.
Factor this: (will mark the brainliest
Help help helpMath math Due today=> bdk-ipko-jhi​
+12 Coins Earned Will the quotient of the division problem shown below be positive or negative? (-8) ÷ (-4)