chile2747 chile2747
  • 24-08-2020
  • Mathematics
contestada

Rita bought 6 boxes of chocolates. Each box cost $6.48. How much did she spend?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 24-08-2020

Answer:

38.88

Step-by-step explanation:

Take the price per box and multiply by the number of boxes

6.48*6 =38.88

Answer Link
ello18 ello18
  • 24-08-2020
38.88$ because we need to multiply 6.48$ by 6
Answer Link

Otras preguntas

4y+12=0 How do I get the two points to be graphed
Extremes of weather, lack of water, and hard soil were all difficulties the prairie settlers faced. A. True B. False
What is John Steinbeck’s purpose in writing the essay "Symptoms"?
The heritable variation among members of a population comes about because of a. mutation b. adaptation c. competition d. the environment
Kahulugan ng pinayuhan
4y+12=0 How do I get the two points to be graphed
Which of the following expressions are equivalent? Justify your reasoning. a. 4√x3 b. 1/(x^-1) c. 10√x5•x4•x2 d. x^1/3* x^1/3* x^1/3
Translate the sentence into an equation. Four times the difference of a number and 5 is 24. a. 4 • (c – 5) = 24 b. 4c – 5 = 24 c. c – 4 • 5 = 24 d. 5 • (c –
what is 7 1/5 as a decimal
The distance around the tire of a motorized scooter is 21.98 inches. The tires make one revolution every 1/10 second. Rounding to the nearest tenth, what is the