dedsireeramos
dedsireeramos dedsireeramos
  • 25-08-2020
  • Mathematics
contestada

If one gallon of gas costs $2.50, how many gallons of gas could you buy for $16.2

Respuesta :

Stephen46
Stephen46 Stephen46
  • 25-08-2020

Answer:

The answer is

6 gallons

Step-by-step explanation:

In order to solve this question we use ratio and proportion.

From the question

$ 2.50 is the price of one gallon

To find the number of gallons that cost $16.2 , multiply $16.2 by one gallon and divide it by $ 2.50

That's

[tex] \frac{16.2 \times 1}{2.50} [/tex]

= 6.48

We have the final answer as

6 gallons

Hope this helps you

Answer Link

Otras preguntas

Which planet follows venus in the sequence of planets orbiting the sun? a. earth b. jupiter c. mars d. saturn
Muslims in several of Nigeria’s states have voted to adopt the _____. English language Islamic law called Shariah Nigerian constitution structural adjustment pr
An alpha particle has an atomic mass of _____. 1 amu 2 amu 3 amu 4 amu
One mole of a substance has the same number of particles as one mole of any other substance, regardless of what substances are being compared.
Which of the following soil types is richest in organic material? A. Yellow soil B. Dark-colored soil C. Red soil D. Gray or bluish soil
What mixed number is located at the point on the number line? A number line from zero to four divided into sixths. Dot at three and one-sixth. 6
How does mass effect distance
Why do people lie .-.
Why did the u.s. military decide to hunt down mexican revolutionary pancho villla?
The fastest growing source of energy in the world is wind power. a. true b. false