ghimiretanu5 ghimiretanu5
  • 21-09-2020
  • Mathematics
contestada

es
the cost
find the
of a 9 kg of rice
6 kg of
cost of
225
rice.​

Respuesta :

saraharif006
saraharif006 saraharif006
  • 21-09-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

cost of 6 kg rice = 225

so cost of 1 kg rice = 225 / 6

= 37.5

therefore, cost of 9 kg rice = 37.5 Ɨ 9 = 337.5

Hope this helps

plz mark as brainliest!!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

Why is the housing market not a perfectly competitive market
Enter the value for x that makes the equation 7x+5-x+6=53
How does an object get its potential energy, give an example?
A student purchases candy bars costing $1.46 each, including tax. She pays with a $20 bill and receives $8.32 back in change. How many candy bars does the stude
10. Solve this equation: Yg + 5 = 0. A. y = 45 B. y = 5 C. y = -5 D. y = -45
Can someone pleaseeee help meeee
Global warming is caused only by natural factors true or false
A raised flower bed is 25 feet long, 8 feet wide, and 1.5 feet deep. Find the area of the bed and the volume of soil it holds. Show clearly your use of units fo
this circuit has 9- volt battery and total resistance of 15 ohms how much current flows in the circut
The explicit rule for a sequence is given. An=12(43)nāˆ’1 enter the recursive rule for the geometric sequence