letsplaythedragon letsplaythedragon
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

At the farmers marke, two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost

Respuesta :

sckauwell04
sckauwell04 sckauwell04
  • 22-09-2020
10.50 should be your answer
Answer Link
kricket326
kricket326 kricket326
  • 22-09-2020
If 2 pounds cost $4.20 then 1 pound costs $2.10
4.20+4.20+2.10 = $10.50
Answer Link

Otras preguntas

Read the following passage about the Inca city Machu Picchu, and then answer the question that follows. Machu Picchu is among the most enduring remnants of the
I Don't Understand How To solve this problem.Ive Tried And Tried And Its Getting Harder And Harder
In the e-mail address joec@gmail.com, the section after the @ symbol is called the __________.
f(x)= 2x-3 and g(x)= x+1, Find f(x) times g(x)
From Mary Rowlandson's perspective, what is the reason for her safe return from captivity? A.She remained silent as she studied the Bible for God's adoration B.
Please help!! Which of the following is a true statement? (round to the nearest tenth as needed) A If 12n = -6, then n = -6 B If 12n = -6, then n = 0.5 C
Find the value of x. a. x = 5 b. x = 13 c. x = 37 d. x = 73
What is 310,763,136 written in word form?
Find examples of grocery item prices in a newspaper,on television,or on the internet.Conpare unit prices of two different brands of the same item.Explain which
Which British document established the right of free speech?