kaylaah88
kaylaah88 kaylaah88
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 lemons cost 1.80 how much does 1 lemon cost?

Respuesta :

mlushous mlushous
  • 22-09-2020

Answer:

$0.36 each

Step-by-step explanation:

divide 1.80/5 to see how much each individual lemon costs (u can check it by multiplying 0.36 x 5 and see that u get 1.80)

Answer Link
izzybreasoner izzybreasoner
  • 22-09-2020

Answer: 36 cents

Step-by-step explanation:if 5 cost 1.80 and you are looking for the price of one. All you do is divide

Answer Link

Otras preguntas

(12pts) Separation of Copper(II) and Bismuth(III) Ions Procedure Number and Ion Test Reagent or Technique Evidence of Chemical Change Chemical(s) Responsible fo
HELP ME PLEASEE ASAP!!!! PLEASEE
check comments for question .. lol
What is the identity of the element that has 19 protons and 22 neutrons?
Select all the expressions that are equivalent to 4x+2. A 8x+48 x plus 4 B 12(8x+4)1 half times open paren 8 x plus 4 close paren C 12(2x+1)1 half times open pa
WILL GIVE BRAINIEST AND 30 POINTS PLEASE ONLY ANSWER WITH AN ANSWER Solve these to the nearest hundredth i need it urgently for class. Those you attach work wil
State and explain four health practices of the adolescent.​
328 x 36 Step by step
I’m a little bit confused about how to covert a decimal into a fraction or percentage can someone help me ty:)
Fill in the blank with the Spanish word that best completes the sentence. David es de España. Él es _____. españo española españa español