playboiijersey playboiijersey
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada


John went on a trip last weekend. He spent $65 on food and used 13.6 gallons of gas.
If he spent a total of $102.40, how much did each gallon of gas cost?

Respuesta :

ItzBigBrainTime ItzBigBrainTime
  • 22-09-2020

Each gallon was 2.75

102.4 - 65 = 37.4

37.4/ 13.6 = 2.75

Answer Link

Otras preguntas

How do you rewrite this expression as a single logarithm? 2log(x+3)+3log(x-7)-5log(x-2)-log(x^2)
(a - b)(a 2 + ab + b 2)
Which words in the sentence are the complete noun clause? In her math course, Jenna learned what fractions mean. A. fractions mean B. Jenna learned what C.
Who's YouTube creator?
how has the pursuit of order infringed on american liberties
In order to gain the maximum benefits from an exercise program, you should include both cardiovascular training and weight training.
what is the equivalent fraction for 4\7
What is the remainder when (x3 − 7x2 − 18x + 42) is divided by (x + 3)?
Strong nationalism often hindered negotiations between world leaders. True False
Which of the following describes the main reason the Spanish conquistadors needed Native American slaves?