Seudónimo Seudónimo
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

If granola costs $2.40 per pound, how much does 0.9 pound of granola cost? (please give an explanation on how to find it)

Respuesta :

2y7jqx7qwj 2y7jqx7qwj
  • 22-09-2020
The answer: 2.16
To get the answer you have to multiply 2.4 to .9
Answer Link

Otras preguntas

Carol wants to tile her utility room. Each tile is 1 square foot. She draws the shape of her room on a grid. Each square unit on the grid represents 1 square fo
Write a recursive rule for the sequence. 5. – 20, 80, 320, 1280,
Determine the value of c that makes the function f(x y) = c/x-y/ a joint discrete probability density function for x=2,0,2 and y=-2,3
Identify the hypotheses and conclusion of this conditional statement: If two lines intersect at right angles, then the two lines are perpendicular
Read the sentence carefully. A student who submits a research paper with a weak thesis and multiple sources are going to receive a higher grade than students w
what word best describes the tone of this excerpt from the fall of the house of usher by edgar allan poe
4. ¿Cuál es el tema central del texto 1? a) La energía nuclear no causa daño severo al medio ambiente. b) Ventajas y desventajas del uso de la energía nuclear.
Look at the two patterns below: Pattern A: Starts from 9 and follows the rule "add 8" Pattern B: Starts from 9 and follows the rule "add 2" Select the statement
gbbhhh hhhhbbnnnnbnnbn​
I'm Being Timed help Select all that apply. Which graphed lines represent direct variation functions? line Aline Bline Cline D