lglifesgood300 lglifesgood300
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Watermelon is on sale for $4 per pound. How much would 5 pounds cost? ​

Respuesta :

Memet6666
Memet6666 Memet6666
  • 22-09-2020

Answer:

20 Dollars

Step-by-step explanation:

4 dollars x 5 dollars = 20 Dollars

hope this helps

Answer Link
nolanloc nolanloc
  • 22-09-2020

Answer:

A five pound watermelon would cost twenty dollars.

Step-by-step explanation: This is multiplication. If you do not understand multiplication it is just like counting 4 five times. So it would be 4,8,12,16,20 and then 20$ is your answer

Answer Link

Otras preguntas

Teens often give in to negative peer pressure because they want to be accepted and may feel awkward.
which of the following best describes a similarity between women's roles in classical Indian and Chinese civilizations?
Turn this improper fraction to a mixed number: 236/4
Which journalist called attention to the living conditions of tenement dwellers? (1 point)Jacob Riis Frederick Olmsted Daniel Burnham Elisha Otis
What causes autoimmune diseases?
Which is a characteristic of Lewis Carroll's writing? A. parody B. rhyming names C. first-person narrators D. short stanzas
In a business letter, the ____, if present, begins two lines below the last line of the inside address.
Emotional health is a person's ability to express feelings appropriately
according to the dichotomous key the organisms seen in the picture belong in the kingdom
In the early 1800s, road improvements began in Britain. Which of the following did not happen at that time? A. John McAdam built roads on a foundation of crush