autumncorbitt20
autumncorbitt20 autumncorbitt20
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Brad wants to buy flowers for his friend with 39$. The daisies are $1 each and the roses are $3 each. He buys 3 more dasies than roses. How much did the roses cost?​

Respuesta :

mylathibodaux
mylathibodaux mylathibodaux
  • 22-09-2020
Brad bought $27 in roses.
Answer Link

Otras preguntas

Describe a real-world situation that could be modeled by dividing two rational numbers.
What were the major events that led to texas joining the union
What is 15 divided by 390
a talent or quality that you are born with is
Which nation did not split up towards the end of the Cold War?
Children of the middle class often a. worked in their parent’s factory. b. worked in mines. c. went to labor classes. d. went to school.
Solve the equation. Round the answer to the nearest tenth. 1.04x + 3.14 = 7.98 A. x ≈ 4.5 B. x ≈ 10.7 C. x ≈ 4.7 D. x ≈ 4.6
Why did President Lincoln waited for a Union victory before announcing the Emancipation Proclamation?
Solve S=2πrh+πr2 for h
How could you use the product of 10x42=420 to find the product of 5x42?