OfficalTodorokiShoto
OfficalTodorokiShoto OfficalTodorokiShoto
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Oranges cost $0.35 per pound and bananas cost $1.41 per
pound. Sally bought 2.5 pounds of oranges and 3.4 pounds of
bananas. How much did she pay for the oranges and bananas at
the register?

Respuesta :

LivyRoss
LivyRoss LivyRoss
  • 22-09-2020
She paid $5.669. Rounded to the nearest hundredth, $5.67. Rounded to the nearest whole number, $6.
Answer Link

Otras preguntas

Let f(x) = |x|, ????????(x) = f(x − 3), and h(x) = f(x + 2), where x can be any real number. a. Write the formula for ????(x) in terms of |x| (i.e., without usi
When should a president be impeached?
300 tickets were sold. Adult tickets cost 3.50 and child tickets cost 1.50. The total money made was 810 dollars. How many child tickets and how many adult tick
Which of these is not an environmental effect on farming? A. Increased air temperature B. Habitat loss C. Soil erosion D. Poisoned wildlife from pesticides
Instructions: Using the verb in parentheses, write the correct command for the subject given. When entering your answers for Fill in the Blank questions, please
Daisy Childs has decided to start an​ e-tail business which will sell doggie treat dispensers. Daisy will sell each unit for​ $60, and will purchase the units f
- a/6 =1 Help Please ill give brainliest or whateever just help me
U=\frac{a\pih^2a}{m} \int\limits^a_b {x} \, dx \pi d^3 x l w (x) l^4 evaluate it
what five nationalities we're most involved in colinizing southeast in the 1500s?​
Identify what type of unemployment each of the individuals faces. James is an architect who has been laid off owing to a slump in the demand for property. He fe