annietrivers annietrivers
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Ms Sitson bought 10 pounds of candy for $12 what was the cost of the candy per dollar

Respuesta :

matthewc8411571
matthewc8411571 matthewc8411571
  • 23-09-2020

Answer:

the cost of candy per dollar is $1.2

Step-by-step explanation:

divide 12 by 10 and to make sure you can multiply 1.2 to 10

Answer Link

Otras preguntas

Why do helium balloons pop in a hot car?
Select all the expressions that could be used to find the area of a running track that is 1,243 feet long and 8 feet wide. A. 1,243 + 8 B. 8 × 1,243 C. 8 + (
VOC means voice or laugh????
Find three consecutive integers such that 3 times the first added to the last is 22.
what is the value of x​
What is the graph of the function rule y=1/3x−1
GIVING BRAINIEST FIVE STARS AND HEART! Please answer the following essay question in your OWN words: Compare the strengths and weaknesses of the British and Ame
A soccer field has a width of x and a length of x + 40. If the perimeter of the field is 240 yards. Write and solve an equation for the given scenario to find t
Asap, show the shaded area of the graf of lines 7x+10y=70, x-2y=0, 2x+y=0...​
In a certain Algebra 2 class of 29 students, 7 of them play basketball and 14 of them play baseball. There are 10 students who play neither sport. What is the p