yoyomanbo
yoyomanbo yoyomanbo
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

A gallon of gas cost $2.16. Rob buys 13.5 gallons of gas. How much did he pay?

Respuesta :

ImNot0nlineRn ImNot0nlineRn
  • 23-09-2020

Answer:

$29.16

Step-by-step explanation:

Each gallon of gas is $2.16.

13.5 gallons of gas is 2.16 (13.5) = $29.16.

Answer Link
themonster12301
themonster12301 themonster12301
  • 23-09-2020
Rob spent $29.16 on gas. You get this by multiplying the amount a gallon of gas costs by the amount of gallons he bought. 2.16 x 13.5 = 29.16
Answer Link

Otras preguntas

Keith and jolene raised 152.75 to buy shirts for new players on their softball teams. Jolene needs to buy four shirts for her team. Each shirt will cost 11.75.
y−3=2(x+1) Complete the missing value in the solution to the equation. ( -1, _ )
The vertical axis is called the x-axis and the horizontal axis is called the y-axis. The entire plane containing these is called the xy-plane TRUE OR FALSE
What is the most effective way for consumers to make their desires known to businesses? A. through mail and phone surveys B. by hiring lobbyists and joining con
describe stem cells, stem cell division and differentiation, and the role of specialized cells in complex organisms, such as humans.
Is the graph increasing, decreasing, or contrast?
What is an Atom ? Thanks
hey! i have a project about spanish culture. could you help me?
What is the total cost of a purchase price of $2615 and a tax rate of 3%
Is 3x+12-2x equivalent to x +12? Use two properties of operations to justify your answer.